10 denní přechodový rituál s navazujícím prodlouženým víkendem
a začátkem cesty k vědomému Mužství
pro mladé muže ve věku 16 - 21 let


Chceme napomoci tomu, aby mladý muž uviděl obraz možných cest životem, v obrazech se orientoval a nenechal se unášet vlivy okolí a učil se svůj osud spoluutvářet a regulovat tak, aby s ním byl ve shodě a cítil se šťastným. Jde nám o to, aby přijal roli muže a hospodáře svého života a života své budoucí rodiny. Jde nám o to, aby své mladé roky nepromarnil zbytečným "cukáním vodítkem", ale našel nástroje, jak se zastavit, usebrat, analyzovat a rozhodovat. Z perspektivy našeho věku (lektorů) už začíná být život poměrně přehledný a můžeme posloužit jako živý příklad svou životní zkušeností.

Transition (SR)

31. 7. – 9. 8. 2020,
místo: hranice mezi ČR a SR


10denní přechodový rituál

Potvrzení (ČR)

září 2020,
místo: Osinalice


Navazující víkend. Rozhodnutí, co bude dál…

Co mladí muži zažijí?

 • ověřený a cenami ověnčený koncept
 • 70 km putování horami
 • Vision quest a indiánskou saunu
 • Konfrontaci s vlastními limity
 • Sílu a podporu mužské skupiny
 • Vědomý přechod na Mužskou stranu

 • Kolik to bude stát?

 • Cena je 6 900 Kč (272 €) - 8 900 Kč (348 €)
 • V ceně je zahnuto ubytování, strava a program (10 dní Transition + 3 dny Potvrzení). V ceně není zahrnuta doprava na místo akce.

  Pokud je cena jedinou překážkou účasti Vašeho syna na našem kurzu, máme několik možností jak Vám ji pomoct snížit.
  (Například Lipnický stipendijní fond je na základě individuálních žádostí ochotný každému přispět až 2.000 Kč (cca 80 €) a máme i další možnosti)


  Co znamená cenový rozptyl?

  Částka 6 900 Kč je cena, za kterou jsme kurz schopni zrealizovat tak, aby nám pokryla minimální náklady. Jestli chcete nebo můžete, pošlete i víc. Každou stovku, pětistovku nebo tisíce investujeme zpátky do jídla, rekvizit, atmosféry při hrách nebo překvapení. Jestli Vám to tedy situace dovoluje a chcete, budeme rádi za každý groš navíc. Rozhodně se to Vašim synům vrátí. Není to ale žádná povinnost, která by z nich dělala váženější účastníky, nebo opačně. Nikdo z dalších účastníků se nedozví, kolik kdo za kurz zaplatil.


  Proč měl mladý muž Transition zažít?


  A co na to Ti, kteří už tam byli?

  Petr

  „Přestal jsem mluvit o tom, že už jsem dospělý a vydobývat si to slovy, ale začal jsem se tak
  i chovat.“

  Viktor

  „Bol som na ceste stať sa dospelým, ale chlapom, nie Mužom. Tu sa mi objavila nová cesta stať sa Mužom a vyjasniť si čo to znamená. A vybral som si túto novú cestu o ktorej som ani nevedel.“

  Marek

  „Po letní části jsem si říkal, že teď už jsem lepší. Ale jen jsem si to říkal, nechoval jsem se tak, abych byl opravdu lepší.
  A potom se něco stalo a mě to došlo. Že jen říkat to nestačí, že to musím začít dělat. Tak se snažím.“

  Aďo

  „Bližšie k Mužom sa určite byť cítim. Získal som nadhľad od určitých situácií, viem aj získať lepšie kontrolu nad situáciou čo sa mi deje a nachádzať riešenie. Ešte som si usporiadal hodnoty a priority, veci ktoré mi prišli veľmi dôležité pred kurzom už tak podstatné nie sú, mám iný filter cez ktorý sa pozerám na moje situácie každý deň.“

  O týmu


  Jsme dobrovolníci - lektoři a instruktoři čtyř organizací: Prázdninová škola Lipnice, Plusko (Slovensko), Team Test a DoNitra.

  Naším cílem je vytvořit pro náctileté muže na prahu dospělosti bezpečné - nesoutěžní prostředí pro hledání sebedůvěry, cesty
  k dospělosti, doplnění chybějících znalostí a dovedností tak, jak si myslíme, že by měl být mladý muž vybaven do života, aby byl schopen se včas rozhodovat a za svými rozhodnutími si stát.

  Richard Babitz

  Instruktor

  Optimistický introvert, otec 4-ročnej Saši a 2-ročného Miša, milujúci iróniu a sarkazmus. Pracujem v globálnej korporácií, kde riadim medzinárodný team ľudí spravujúcich sociálne siete. Vo voľnom čase sa venujem adapťákom a zimným kurzom na PLUSKU, squashu a gamingu. Pri dobrovoľníctve a zážitkovej pedagogike som pochopil, že investovať do mládeže ma napĺňa a zároveň pomáha vytvárať spoločnosť, v akej chcem žiť.
  Transition je pre mňa v dnešnej postfaktuálnej dobe miesto, kde budeme konfrontovaní mimo bezpečia virtuálnej reality. Miesto, kde budeme poznat tvár za menom a kde budeme musieť pri vyjadrení svojho názoru druhému hľadieť do očí. Miesto, kde budeme poznávať svoje hranice a budeme sa snaziť ich posúvať. Miesto, kde budem môcť byť mužom bez kompromisov.

  Vladimír Halada

  Instruktor

  Jsem obratný řemeslník devatera řemesel, správce střediska a otec 4 dětí. Původem jsem z Prahy a dnes žiju se ženou a dětmi na Kokořínsku. Mužské téma se ke mně dostalo před osmi lety, kdy jsem se skupinou instruktorů připravil kurz pro dospělé muže Quo Vadis? a od toho není tak daleký krok k mužům dospívajícím.
  Deset let jsem vedl turistický oddíl, v Prázdninové škole ustanovil kurzy Go! (adaptační kurz), které se rozeběhly na takřka všechny střední školy v naší zemi. Vedl jsem kurzy Bottega, DejaVu a DoNitra. Všechny mají společného jmenovatele a to je „pootevřít dveře k sobě a druhým“. Kurzu TRANSITION přináším myšlenkové podněty, zkušenost a budu vzývat počasí. Nabízím naslouchání, pozornost a práci pro druhé muže a radost z chvil pro sebe.

  Josef Hruška

  Komunikace s účastníky ČR, Instruktor

  Po několika letech kočovného života po jižních Čechách jsem zakotvil ve Strakonicích. Jsem otcem tříletého Matyáše. Pracuji jako lektor prevence rizikového chování v organizaci DO SVĚTA, kde vedu programy pro mladé lidi, nebo vzdělávám pedagogy. Takže kdybyste chtěli vědět kde sehnat dobrou trávu, jak efektivně šikanovat, nebo jak se správně nasazuje kondom, jsem váš člověk ;-)
  Tématu mužství jsem přičichnul na mužském kurzu Quo Vadis 2015 a kurzem Transition v přičichávání pokračuji. V posledních letech poznávám, jakou sílu má mužská skupina a kolik mužských zranění se vyskytuje v třídních kolektivech, se kterými pracuji. Protože pracuji ve školství a v pracovním týmu mám 7 žen, je pro mě téma mužství velmi viditelné .

  Michal Fresh Hubčík

  Komunikace s účastníky SR, zdravotník

  Pochádzam z malebnej dedinky na Orave, teda zo severnej časti Slovenka. Po ukončení vysokej školy v Bratislave som v nej akosi zapustil korene. Náplňou mojej práce najčastejšie je transformovať adekvátne množstvo kofeínu do použiteľného výstupu na pomedzí informatiky, automatizácie a počítačovej bezpečnosti. Vo svojom voľnom čase, ako inštruktor zážitkovej pedagogiky v Plusku robím akcie, v ktorých vidím zmysel, a môžem sa pri nich zároveň rozvíjať a sebarealizovať. Baví ma fantasy a v zime v práci často namiesto obeda chodím do blízkeho jazera testovať, koľko moje telo vydrží vo vode o teplote blízkej nule.
  Téma ‚Čo znamená byť mužom‘ sa ma dotkla pri experimentovaním s prechodovým rituálom na zimnom kurze Cestou Zimy 2015. Vtedy som si uvedomil, že chcem o tejto téme vedieť viac, že sám som na ceste, že sám hľadám inšpiráciu a zároveň verím, že môžem byť inšpiráciou.

  Pavel Kučera

  Šéf kurzu

  Jsem Středočech. Mám 13letého syna a 10letou dceru. V 16 jsem začal vést skautíky a práce s lidmi, malými i velkými, mi zůstala do dneška. Živil jsem se jako kuchař, kioskář, průvodce po horách, na raftech, učitel, dělník i indián. V současnosti mám se společníky vzdělávací firmu Team Test. Má práce mě naplňuje a dává mi smysl, protože pomáhám lidem zvyšovat vliv na jejich život.
  Posledních sedm let se věnuji mužským tématům na kurzech Quo Vadis a pořádám víkendy pro táty a jejich syny, kde společně pracujeme na vztahu, který v dospělosti nebývá vždy ideální. Těší mě, že se okol Transitionu vytváří společenství lidí, díky kterým bude mít cestu k mužům snazší mnoho tápajících chlapců.

  Tomáš Pešek

  Instruktor

  V sedemnástich som chcel byť riaditeľom banky, sprayoval po mostoch a počúval hip hop z „west coast“. Potom som stretol niekoľko zásadných ľudí, vďaka ktorým môj život nabral iný smer, za čo som vďačný. Dnes som namočený do rôznych iniciatív(Sokratov inštitút, Butterfly Effect, Microsoft Edu, ICF, YouthWatch) ktoré majú spoločný menovateľ – rozvoj mladých ľudí.
  Veľmi vnímam, ako naša spoločnosť potrebuje zrelých Mužov. Najmä pri pohľade na aktuálne politické elity, ktoré vedú naše krajiny. Ale potrebujeme ich na všetkých miestach v spoločnosti. A navyše, mám doma 2 dcéry. Aj ony raz pri sebe budú potrebovať naozajstných Mužov.

  Šimo

  Garant žaludku

  Narodený v Nitre, no už takmer dvadsaťpäť rokov usadený v Bratislave. A zhruba toľko sa popri práci venuje dobrovoľníctvu, zážitkovej pedagogike a outdoorovým aktivitám (ideálne dobrovoľníctvu na outdoorových aktivitách s využitím zážitkovej pedagogiky). Láka ho skúšať stále niečo nové a keď tým, či aj len popri tom, dospeje k želanému cieľu, považuje to za dobre strávený čas.

  Jan Hanys Urbaczka

  Instruktor, webmaster

  Jsem relativně čerstvým přírůstkem mezi dospěláky, který se po roce práce na plný úvazek rozhodl, že ještě zkusí něco z té své hlavy dostat, a proto se přihlásil do doktorského studia. Nyní jsem tedy na plný úvazek studentem vysoké školy a občas si odskočím odučit nějakou tu hodinu informatiky či tělesné výchovy na soukromé gymnázium v Ostravě. Ve volných chvílích bývám nejradši v přírodě, ideálně na kole a pravidelně na vlastních nohou pobíhající po kopcích. Přes léto i během roku se v rámci volných chvil snažím občas pomáhat v organizaci Buntaranta pracující s dětmi z pěstounské péče. Nu, a když přijde chvíle, kterou není možno trávit aktivním pohybem, rád si přečtu dobrou knihu či zahraji pár písniček na kytaru.
  V období dospívání, kdy jsem dosti tápal v oblastech vlastního já a miliónu věcí, které mne obklopovaly a obklopují, jsem hledal přesně něco takového, čím se teď v týmu snažíme, aby byl TRANSITION. Věřím v to, že učení je celoživotní proces a že mnoho cenných rad či zkušeností nezískáme jen od starších, ale také jiným pohledem na věc. Proto bych se rád něco naučil od Vás, a pokud budete chtít, budu ještě radši, když předám nějaké vlastní poznatky i já Vám.

  Reference

  Bude to fungovat?


  K tomu, aby tento koncept mohl zafungovat je bezpodmínečně nutná změna přístupu okolí mladíka a proto zveme do procesu přerodu rodinu nejbližší i širší. Úkolem matky je syna „propustit“ ze své sféry vlivu a úkolem otce je syna „přijmout“ mezi muže a pokračovatele rodu.


  Stojí mi za to, tam syna poslat?


  Přihláška CZ - Přihláška SK

  Kontaktujte nás  Kontakty v ČR:
  e-mail: transition@psl.cz
  Pavel Kučera +420 731 514 231
  Pepa Hruška +420 776 177 039

  Kontakty v SR:
  e-mail: info.transition@plusko.net
  Tomáš Pešek +421 908 979 939
  Michal Hubčík +421 915 845 455